deterjan tasarrufu

1990' lı yıllara geldiğimizde ise Dr. Robert Kane

kirecin yapıtaşı olan mineraller (Ca. Mg. Fe) ve bikarbonatın manyetik rezonans sistemiyle ayrıştırabileceğini keşfetmiştir.

Bu sayede ısıyla yoğunlaşıp, kirecin oluşmasına neden olan minerallerin birleşmemesini, dolayısıyla da kireç oluşumunun engellenmesini başarmıştır.

Günümüzde Manyetik Rezonans sisteminin kullanıldığı başlıca alanlar; MR diye bilinen Manyetik Rezonans görüntülemenin, bir yazarın ifadeleri ile çalışma şekli;

Genel anlamda MR diye bilinen şey manyetik rezonans görüntülemedir. Bir başka deyişle nükleer manyetik rezonans görüntüleme.

Dokudaki hidrojen atomlarının yoğunluklarına ve bazen hareketlerine göre görüntü oluşturan karmaşık bir sistemdir. MR’da Radyasyon yoktur, ses dalgaları, radyo frekans dalgaları ile vücuttaki proton atomları, hidrojen çekirdekleri uyarılır. onlardan gelen sinyaller, bilgisayar analizleriyle siyah beyazdan oluşan görüntüler (Perfüzyon görüntülemelerde sonuçlar renklendirilebilir) oluşturulur. Bunun için büyük bir manyetik alan kullanılır. Burada manyetik alan çok güçlüdür, 1 Tesla, 1,5 Tesla diye tanımlanır. Tesla manyetik alan birimine göre bir kıyaslama yapmak gerekirse dünyanın manyetik alanı (pusulaları kuzeye çeviren manyetik alan) 0,5 Gaus dediğimiz bir birimdir. 1 Tesla’da 1 Gaus’un 10 bin katıdır. 1 Tesla 10.000 Gaus’a eşittir yani emar cihazında dünyanın manyetik alan gücünün yaklaşık 30 bin katı daha fazla bir manyetik alan var. Bu çok güçlü manyetik alan kontrol altında çalışır. Görüntülerin hepsi dijital ortamda oluşur ve diğer görüntüleme metotlarından çok farklıdır. Diğer görüntüleme yöntemleri olan röntgen ve tomografi de x ışını kullanılır.

Günümüzde neredeyse bütün rahatsızlıkların teşhisinde MR kullanılmaktadır. Asıl ağırlıklı olarak; santral sinir sistemi, beyin ve omurilik hastalıklarında daha sık kullanılır. Ama bunun dışında sporcu yaralanmalarında, kas iskelet sistemi özellikle menisküs, bel fıtığı gibi rahatsızlıkların teşhisinde kullanıldığı gibi, her türlü nörolojik hastalıkların değerlendirmesinde, beyinle ilgili rahatsızlıklarda sıkça kullanılmaktadır.

MR görüntülemenin, canlı organizmaya şu ana kadar kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur..